Huawei MediaPad M6 8.4
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.4 inches · 2560×1600
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery6100 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei MediaPad M6 8.4 is a tablet announced 2019. Key specs include a 8.4 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Huawei MediaPad M6 8.4 - Full tablet specifications chipset, a 13 MP main camera, a 6100 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei MediaPad M6 8.4 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 206.4 x 125.2 x 7.4 mm (8.13 x 4.93 x 0.29 in) |
| Weight | 320 g (11.29 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.4 inches, 204.6 cm2 (~79.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~359 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 512 GB |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Tuned by Harman Kardon |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Champagne Gold |
| Price | About 287 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad M6 8.4 released?
The Huawei MediaPad M6 8.4 was announced 2019, June.
What is the Huawei MediaPad M6 8.4's display size?
The Huawei MediaPad M6 8.4 has a 8.4 inches display with 2560 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad M6 8.4 have?
The Huawei MediaPad M6 8.4 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad M6 8.4 have?
The Huawei MediaPad M6 8.4 is available with 64GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad M6 8.4 have?
The Huawei MediaPad M6 8.4 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei MediaPad M6 8.4 battery capacity?
The Huawei MediaPad M6 8.4 has a 6100 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad M6 8.4 support 5G?
No, the Huawei MediaPad M6 8.4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad M6 8.4 run?
The Huawei MediaPad M6 8.4 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad M6 8.4?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad M6 8.4 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.