Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display8.4 inches · 2560×1600
- Camera13 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery6100 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4 is a tablet announced 2019. Key specs include a 8.4 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) chipset, a 13 MP main camera, a 6100 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 19(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 206.4 x 125.2 x 8.2 mm (8.13 x 4.93 x 0.32 in) |
| Weight | 340 g (11.99 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.4 inches, 204.6 cm2 (~79.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~359 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 512 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.8, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Tuned by Harman Kardon |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Phantom Red, Phantom Blue |
| Models | VRD-AL10, VRD-W10 |
| Price | About 386 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4 released?
The Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4 was announced 2019, September.
What is the Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4's display size?
The Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4 has a 8.4 inches display with 2560 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4 have?
The Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4 comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4 have?
The Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4 is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4 have?
The Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4 battery capacity?
The Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4 has a 6100 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4 support 5G?
No, the Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4 run?
The Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad M6 Turbo 8.4 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.