Huawei MediaPad T1 7.0 Plus
6.1/ 10
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Huawei MediaPad T1 7.0 Plus is a tablet announced 2016. Key specs include a 7.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Huawei MediaPad T1 7.0 Plus at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 191.8 x 107 x 8.5 mm (7.55 x 4.21 x 0.33 in) |
| Weight | 278 g (9.81 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); EMUI 3 |
| Chipset | Spreadtrum SC7731G |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Silver |
| Models | T1-701ua, T1-701u |
| Price | About 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad T1 7.0 Plus released?
The Huawei MediaPad T1 7.0 Plus was announced 2016, April.
What is the Huawei MediaPad T1 7.0 Plus's display size?
The Huawei MediaPad T1 7.0 Plus has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad T1 7.0 Plus have?
The Huawei MediaPad T1 7.0 Plus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad T1 7.0 Plus have?
The Huawei MediaPad T1 7.0 Plus is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad T1 7.0 Plus have?
The Huawei MediaPad T1 7.0 Plus features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei MediaPad T1 7.0 Plus battery capacity?
The Huawei MediaPad T1 7.0 Plus has a 4100 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad T1 7.0 Plus support 5G?
No, the Huawei MediaPad T1 7.0 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei MediaPad T1 7.0 Plus run?
The Huawei MediaPad T1 7.0 Plus runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad T1 7.0 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad T1 7.0 Plus at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.