Huawei MediaPad T1 7.0
5.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Huawei MediaPad T1 7.0 is a tablet announced 2015. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 2 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Huawei MediaPad T1 7.0 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, March |
BODY | |
| Dimensions | 191.8 x 107 x 8.5 mm (7.55 x 4.21 x 0.33 in) |
| Weight | 278 (9.81 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); EMUI 3 |
| Chipset | Spreadtrum SC7731G |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Silver |
| Models | T1 7.0 |
| Price | About 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad T1 7.0 released?
The Huawei MediaPad T1 7.0 was announced 2015, March.
What is the Huawei MediaPad T1 7.0's display size?
The Huawei MediaPad T1 7.0 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad T1 7.0 have?
The Huawei MediaPad T1 7.0 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad T1 7.0 have?
The Huawei MediaPad T1 7.0 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad T1 7.0 have?
The Huawei MediaPad T1 7.0 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Huawei MediaPad T1 7.0 battery capacity?
The Huawei MediaPad T1 7.0 has a 4100 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad T1 7.0 support 5G?
No, the Huawei MediaPad T1 7.0 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei MediaPad T1 7.0 run?
The Huawei MediaPad T1 7.0 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad T1 7.0?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad T1 7.0 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.