Huawei MediaPad T1 8.0
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4800 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Huawei MediaPad T1 8.0 is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 4800 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Huawei MediaPad T1 8.0 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 210.6 x 127.7 x 7.9 mm (8.29 x 5.03 x 0.31 in) |
| Weight | 360 g (12.70 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 187.6 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~188 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean); EMUI 1.6 |
| Chipset | Qualcomm MSM8212 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, 1.4µm" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | TBC |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White/Silver |
| Price | About 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad T1 8.0 released?
The Huawei MediaPad T1 8.0 was announced 2014, September.
What is the Huawei MediaPad T1 8.0's display size?
The Huawei MediaPad T1 8.0 has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad T1 8.0 have?
The Huawei MediaPad T1 8.0 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad T1 8.0 have?
The Huawei MediaPad T1 8.0 is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad T1 8.0 have?
The Huawei MediaPad T1 8.0 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei MediaPad T1 8.0 battery capacity?
The Huawei MediaPad T1 8.0 has a 4800 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad T1 8.0 support 5G?
No, the Huawei MediaPad T1 8.0 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei MediaPad T1 8.0 run?
The Huawei MediaPad T1 8.0 runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad T1 8.0?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad T1 8.0 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.