Huawei MediaPad T2 7.0
6.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 6
Sponsored
The Huawei MediaPad T2 7.0 is a tablet announced 2016. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 6. AppsApk rates the Huawei MediaPad T2 7.0 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
8.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - BGO-DL09 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 19(800), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - BGO-DL09 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 191.8 x 107 x 8.5 mm (7.55 x 4.21 x 0.33 in) |
| Weight | 278 g (9.81 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow); EMUI 4 |
| Chipset | Spreadtrum SC9830l |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM (DL09) |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Silver |
| Models | BGO-DL09, BGO-L03 |
| Price | About 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad T2 7.0 released?
The Huawei MediaPad T2 7.0 was announced 2016, August.
What is the Huawei MediaPad T2 7.0's display size?
The Huawei MediaPad T2 7.0 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad T2 7.0 have?
The Huawei MediaPad T2 7.0 is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad T2 7.0 have?
The Huawei MediaPad T2 7.0 is available with 8GB / 1GB / 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad T2 7.0 have?
The Huawei MediaPad T2 7.0 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Huawei MediaPad T2 7.0 battery capacity?
The Huawei MediaPad T2 7.0 has a 4100 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad T2 7.0 support 5G?
No, the Huawei MediaPad T2 7.0 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad T2 7.0 run?
The Huawei MediaPad T2 7.0 runs Android 6 (full: Android 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad T2 7.0?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad T2 7.0 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.