Huawei MediaPad T3 7.0
6.4/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2017Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Huawei MediaPad T3 7.0 is a tablet announced 2017. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Huawei MediaPad T3 7.0 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, April |
| Status | Available. Released 2017, May |
BODY | |
| Dimensions | 179 x 103.7 x 8.6 mm (7.05 x 4.08 x 0.34 in) |
| Weight | 250 g (8.82 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~74.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); EMUI 4.1 |
| Chipset | Mediatek MT8127 ( 28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray |
| Models | BG2-U01, BG2-W09, BG2-U03 |
| Price | About 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad T3 7.0 released?
The Huawei MediaPad T3 7.0 was announced 2017, April.
What is the Huawei MediaPad T3 7.0's display size?
The Huawei MediaPad T3 7.0 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad T3 7.0 have?
The Huawei MediaPad T3 7.0 is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad T3 7.0 have?
The Huawei MediaPad T3 7.0 is available with 8GB / 1GB / 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad T3 7.0 have?
The Huawei MediaPad T3 7.0 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Huawei MediaPad T3 7.0 battery capacity?
The Huawei MediaPad T3 7.0 has a 3100 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad T3 7.0 support 5G?
No, the Huawei MediaPad T3 7.0 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Huawei MediaPad T3 7.0 run?
The Huawei MediaPad T3 7.0 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad T3 7.0?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad T3 7.0 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN