Huawei MediaPad T3 8.0
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4800 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Huawei MediaPad T3 8.0 is a tablet announced 2017. Key specs include a 8.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 4800 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Huawei MediaPad T3 8.0 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - KOB-L09 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - KOB-L09 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - KOB-L09 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, April |
| Status | Available. Released 2017, May |
BODY | |
| Dimensions | 211.1 x 124.7 x 8 mm (8.31 x 4.91 x 0.31 in) |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~70.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); EMUI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n or a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Space Gray, Luxurious Gold |
| Models | KOB-L09, KOB-W09 |
| Price | About 176 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad T3 8.0 released?
The Huawei MediaPad T3 8.0 was announced 2017, April.
What is the Huawei MediaPad T3 8.0's display size?
The Huawei MediaPad T3 8.0 has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad T3 8.0 have?
The Huawei MediaPad T3 8.0 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad T3 8.0 have?
The Huawei MediaPad T3 8.0 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad T3 8.0 have?
The Huawei MediaPad T3 8.0 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei MediaPad T3 8.0 battery capacity?
The Huawei MediaPad T3 8.0 has a 4800 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad T3 8.0 support 5G?
No, the Huawei MediaPad T3 8.0 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad T3 8.0 run?
The Huawei MediaPad T3 8.0 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad T3 8.0?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad T3 8.0 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN