Huawei MediaPad T5
1.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.1 inches · 1920×1200
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5100 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Huawei MediaPad T5 is a tablet announced 2018. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 5 MP main camera, a 5100 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Huawei MediaPad T5 at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
display
1.0
design
1.0
connectivity
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 243 x 164 x 7.8 mm (9.57 x 6.46 x 0.31 in) |
| Weight | 460 g (1.01 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS (LTE model), GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Champagne Gold |
| Models | AGS2-W09, AGS2-W19, AGS2-L09 |
| Price | About 170 EUR |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad T5 released?
The Huawei MediaPad T5 was announced 2018, August.
What is the Huawei MediaPad T5's display size?
The Huawei MediaPad T5 has a 10.1 inches display with 1920 x 1200 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad T5 have?
The Huawei MediaPad T5 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad T5 have?
The Huawei MediaPad T5 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad T5 have?
The Huawei MediaPad T5 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei MediaPad T5 battery capacity?
The Huawei MediaPad T5 has a 5100 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad T5 support 5G?
No, the Huawei MediaPad T5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad T5 run?
The Huawei MediaPad T5 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad T5?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad T5 at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN