Huawei MediaPad X2
6.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.0 inches · 1200×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 5
Sponsored
The Huawei MediaPad X2 is a tablet announced 2015. Key specs include a 7.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 5. AppsApk rates the Huawei MediaPad X2 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - GEM-703L |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 183.5 x 103.9 x 7.2 mm (7.22 x 4.09 x 0.28 in) |
| Weight | 239 g (8.43 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~74.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~323 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5 (Lollipop), upgradable to 6 (Marshmallow); EMUI 3 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 930 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T628 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Power Bank/Reverse charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Moonlight silver, Amber gold |
| Models | GEM-703L, GEM-702L, GEM-701L |
| Price | About 408 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad X2 released?
The Huawei MediaPad X2 was announced 2015, March.
What is the Huawei MediaPad X2's display size?
The Huawei MediaPad X2 has a 7.0 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad X2 have?
The Huawei MediaPad X2 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad X2 have?
The Huawei MediaPad X2 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad X2 have?
The Huawei MediaPad X2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei MediaPad X2 battery capacity?
The Huawei MediaPad X2 has a 5000 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad X2 support 5G?
No, the Huawei MediaPad X2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad X2 run?
The Huawei MediaPad X2 runs Android 5 (full: Android 5 (Lollipop), upgradable to 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad X2?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad X2 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.