Huawei Nexus 6P
4.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera12.3 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3450 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Huawei Nexus 6P is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.55 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) chipset, a 12.3 MP main camera, a 3450 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Huawei Nexus 6P at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
5.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all models , CDMA 800 / 1900 - all models |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 - Global model , HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - American model |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 9(1800), 17(700), 19(800), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Global model , LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 17(700), 25(1900), 26(850), 29(700), 30(2300), 41(2500) - American model |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 159.3 x 77.8 x 7.3 mm (6.27 x 3.06 x 0.29 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 88.5 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~518 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.55 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 128GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12.3 MP, f/2.0, 1/2.3", 1.55µm, Laser AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with front stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/96kHz Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aluminium, Graphite, Frost |
| Models | Nexus 6P |
| Price | 331 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Nexus 6P released?
The Huawei Nexus 6P was announced 2015, September.
What is the Huawei Nexus 6P's display size?
The Huawei Nexus 6P has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Nexus 6P have?
The Huawei Nexus 6P comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Nexus 6P have?
The Huawei Nexus 6P is available with 32GB / 3GB / 64GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Huawei Nexus 6P have?
The Huawei Nexus 6P features a 12.3 MP main camera. Specifications: 12.3 MP.
What is the Huawei Nexus 6P battery capacity?
The Huawei Nexus 6P has a 3450 mAh battery.
Does the Huawei Nexus 6P support 5G?
No, the Huawei Nexus 6P does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Nexus 6P run?
The Huawei Nexus 6P runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Nexus 6P?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Nexus 6P at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN