Huawei nova 2 plus
3.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera8 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3340 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Huawei nova 2 plus is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 3340 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Huawei nova 2 plus at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
4.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 153.9 x 74.9 x 6.9 mm (6.06 x 2.95 x 0.27 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); EMUI 5.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12, f/1.8, 1.25µm, PDAF 8 MP" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3340 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora Blue, Grass Green, Streamer Gold, Obsidian Black, Rose Gold |
| Models | BAC-AL00, BAC-L03, BAC-L23, BAC-L21, BAC-L22 |
| Price | 331 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei nova 2 plus released?
The Huawei nova 2 plus was announced 2017, May .
What is the Huawei nova 2 plus's display size?
The Huawei nova 2 plus has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei nova 2 plus have?
The Huawei nova 2 plus comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei nova 2 plus have?
The Huawei nova 2 plus is available with 64GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Huawei nova 2 plus have?
The Huawei nova 2 plus features a 8 MP main camera. Specifications: 12.
What is the Huawei nova 2 plus battery capacity?
The Huawei nova 2 plus has a 3340 mAh battery.
Does the Huawei nova 2 plus support 5G?
No, the Huawei nova 2 plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE .
What operating system does the Huawei nova 2 plus run?
The Huawei nova 2 plus runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei nova 2 plus?
AppsApk's editorial team rates the Huawei nova 2 plus at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.