Huawei nova 2s
4.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3340 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Huawei nova 2s is a smartphone announced 2017. Key specs include a 6.0 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 3340 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Huawei nova 2s at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, December |
| Status | Available. Released 2017, December |
BODY | |
| Dimensions | 156.9 x 75.1 x 7.5 mm (6.18 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.4 cm2 (~78.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 960 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP8 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/1.8, PDAF 20 MP B/W, f/1.8 |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 20 MP, f/2.0 2 MP, depth sensor |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3340 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gray, Red, Rose Gold, Light Blue |
| Models | HWI-AL00, HWI-TL00 |
| Price | 221 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei nova 2s released?
The Huawei nova 2s was announced 2017, December.
What is the Huawei nova 2s's display size?
The Huawei nova 2s has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei nova 2s have?
The Huawei nova 2s is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Huawei nova 2s have?
The Huawei nova 2s is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Huawei nova 2s have?
The Huawei nova 2s features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Huawei nova 2s battery capacity?
The Huawei nova 2s has a 3340 mAh battery.
Does the Huawei nova 2s support 5G?
No, the Huawei nova 2s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei nova 2s run?
The Huawei nova 2s runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei nova 2s?
AppsApk's editorial team rates the Huawei nova 2s at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN