Huawei nova 3
4.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3750 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Huawei nova 3 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 3750 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Huawei nova 3 at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
6.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) , CDMA 800 & TD-SCDMA - PAR-TL20 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - PAR-LX1M, PAR-LX1, PAR-TL20 , HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - PAR-LX9 , HSDPA 850 / 900 / 2100 - PAR-AL00 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - PAR-LX1M, PAR-LX1 , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 26(850), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - PAR-LX9 , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - PAR-TL20 , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - PAR-AL00 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 73.7 x 7.3 mm (6.18 x 2.90 x 0.29 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 970 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP12 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM (LX1M, LX1, LX9), 128GB 6GB RAM (TL20, AL00, LX9) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Dual | 16 MP, 27mm (wide), f/1.8, PDAF 24 MP B/W, 27mm (wide), f/1.8, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide) 2 MP, depth sensor |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes (PAR-LX1 model only) |
FEATURES | |
| Sensors | Infrared face recognition, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Iris Purple, Airy blue, Primrose Gold, Red, Black |
| Models | PAR-AL00, PAR-LX1M, PAR-LX1, PAR-LX9, PAR-TL20, PAR-TL00 |
| Price | 387 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei nova 3 released?
The Huawei nova 3 was announced 2018, July.
What is the Huawei nova 3's display size?
The Huawei nova 3 has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei nova 3 have?
The Huawei nova 3 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Huawei nova 3 have?
The Huawei nova 3 is available with 128GB / 4GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Huawei nova 3 have?
The Huawei nova 3 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Huawei nova 3 battery capacity?
The Huawei nova 3 has a 3750 mAh battery.
Does the Huawei nova 3 support 5G?
No, the Huawei nova 3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei nova 3 run?
The Huawei nova 3 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei nova 3?
AppsApk's editorial team rates the Huawei nova 3 at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.