Huawei nova 3i
4.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3340 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Huawei nova 3i is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 3340 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Huawei nova 3i at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
2.0
display
4.0
design
3.0
camera
4.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 157.6 x 75.2 x 7.6 mm (6.20 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.0 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.2, PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 24 MP, f/2.0 2 MP, depth sensor |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3340 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Pearl White, Iris Purple |
| Models | INE-LX1, INE-LX1r, INE-LX1, Sydney 6353, INE-LX2r, INE-AL00 |
| Price | 243 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei nova 3i released?
The Huawei nova 3i was announced 2018, July.
What is the Huawei nova 3i's display size?
The Huawei nova 3i has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei nova 3i have?
The Huawei nova 3i comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei nova 3i have?
The Huawei nova 3i is available with 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei nova 3i have?
The Huawei nova 3i features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Huawei nova 3i battery capacity?
The Huawei nova 3i has a 3340 mAh battery.
Does the Huawei nova 3i support 5G?
No, the Huawei nova 3i does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei nova 3i run?
The Huawei nova 3i runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei nova 3i?
AppsApk's editorial team rates the Huawei nova 3i at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.