Huawei nova 4
4.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 1080×2310
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3750 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei nova 4 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.4 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 48 MP main camera, a 3750 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei nova 4 at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
3.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 19(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Asia |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 75.1 x 7.8 mm (6.18 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 101.4 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2310 pixels (~398 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 970 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP12 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF or 20 MP, f/1.8, (wide), PDAF 16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps, (gyro-EIS) |
| Single | 25 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora Blue, Red, White, Black |
| Models | VCE-AL00, VCE-TL00, VCE-L22 |
| Price | 440 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei nova 4 released?
The Huawei nova 4 was announced 2018, December.
What is the Huawei nova 4's display size?
The Huawei nova 4 has a 6.4 inches display with 1080 x 2310 pixels (~398 ppi density) resolution.
How much RAM does the Huawei nova 4 have?
The Huawei nova 4 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei nova 4 have?
The Huawei nova 4 is available with 128GB / 6GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Huawei nova 4 have?
The Huawei nova 4 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Huawei nova 4 battery capacity?
The Huawei nova 4 has a 3750 mAh battery.
Does the Huawei nova 4 support 5G?
No, the Huawei nova 4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei nova 4 run?
The Huawei nova 4 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei nova 4?
AppsApk's editorial team rates the Huawei nova 4 at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.