Huawei nova 5 Pro
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei nova 5 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) chipset, a 48 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei nova 5 Pro at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
9.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 19(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 157.4 x 74.8 x 7.3 mm (6.20 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
MEMORY | |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 16 MP, f/2.2, (wide) 2 MP, f/2.4, 27mm (wide) dedicated macro camera 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 32 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 40W (85% in 30 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Purple, Green, Orange |
| Models | SEA-AL10, SEA-TL10 |
| Price | 429 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei nova 5 Pro released?
The Huawei nova 5 Pro was announced 2019, June.
What is the Huawei nova 5 Pro's display size?
The Huawei nova 5 Pro has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei nova 5 Pro have?
The Huawei nova 5 Pro comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei nova 5 Pro have?
The Huawei nova 5 Pro is available with 128GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Huawei nova 5 Pro have?
The Huawei nova 5 Pro features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Huawei nova 5 Pro battery capacity?
The Huawei nova 5 Pro has a 3500 mAh battery.
Does the Huawei nova 5 Pro support 5G?
No, the Huawei nova 5 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei nova 5 Pro run?
The Huawei nova 5 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1).
What is AppsApk's rating for the Huawei nova 5 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Huawei nova 5 Pro at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN