Huawei nova 5i
7.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.4 inches · 1080×2310
- Camera24 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei nova 5i is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 24 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei nova 5i at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
9.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 19(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 159.1 x 75.9 x 8.3 mm (6.26 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 101.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2310 pixels (~398 ppi density) DCI-P3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710F (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 512 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Quad | 24 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF 8 MP, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, 27mm (wide) dedicated macro camera 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 24 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gradient Blue, Red |
| Models | GLK-LX1, GLK-LX2, GLK-LX3, GLK-LX1U, GLK-AL00, GLK-TL00 |
| Price | 286 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei nova 5i released?
The Huawei nova 5i was announced 2019, June.
What is the Huawei nova 5i's display size?
The Huawei nova 5i has a 6.4 inches display with 1080 x 2310 pixels (~398 ppi density)
DCI-P3 resolution.
How much RAM does the Huawei nova 5i have?
The Huawei nova 5i is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei nova 5i have?
The Huawei nova 5i is available with 128GB / 6GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Huawei nova 5i have?
The Huawei nova 5i features a 24 MP main camera. Specifications: 24 MP.
What is the Huawei nova 5i battery capacity?
The Huawei nova 5i has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei nova 5i support 5G?
No, the Huawei nova 5i does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei nova 5i run?
The Huawei nova 5i runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1).
What is AppsApk's rating for the Huawei nova 5i?
AppsApk's editorial team rates the Huawei nova 5i at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN