Huawei nova 5T
7.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.26 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery3750 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei nova 5T is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.26 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) chipset, a 48 MP main camera, a 3750 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei nova 5T at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 154.3 x 74 x 7.8 mm (6.07 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 96.2 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~412 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/3.1" 2 MP, f/2.4, 27mm (wide), dedicated macro camera 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic 32-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W (50% in 24 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Crush Blue, Midsummer Purple |
| Price | 374 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei nova 5T released?
The Huawei nova 5T was announced 2019, August.
What is the Huawei nova 5T's display size?
The Huawei nova 5T has a 6.26 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei nova 5T have?
The Huawei nova 5T comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei nova 5T have?
The Huawei nova 5T is available with 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Huawei nova 5T have?
The Huawei nova 5T features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Huawei nova 5T battery capacity?
The Huawei nova 5T has a 3750 mAh battery.
Does the Huawei nova 5T support 5G?
No, the Huawei nova 5T does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei nova 5T run?
The Huawei nova 5T runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1).
What is AppsApk's rating for the Huawei nova 5T?
AppsApk's editorial team rates the Huawei nova 5T at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.