Huawei nova 5z
6.6/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.26 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei nova 5z is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.26 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei nova 5z at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 19(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 156.1 x 73.9 x 8.3 mm (6.15 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 96.2 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~412 ppi density) DCI-P3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 810 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP6 |
MEMORY | |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, 27mm (wide) dedicated macro camera 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Aurora, Emerald Green |
| Models | SPN-AL00, SPN-TL00 |
| Price | $ 219.88"; |
● Questions about this phone
When was the Huawei nova 5z released?
The Huawei nova 5z was announced 2019, October.
What is the Huawei nova 5z's display size?
The Huawei nova 5z has a 6.26 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei nova 5z have?
The Huawei nova 5z comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Huawei nova 5z have?
The Huawei nova 5z is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Huawei nova 5z have?
The Huawei nova 5z features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Huawei nova 5z battery capacity?
The Huawei nova 5z has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei nova 5z support 5G?
No, the Huawei nova 5z does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei nova 5z run?
The Huawei nova 5z runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1).
What is AppsApk's rating for the Huawei nova 5z?
AppsApk's editorial team rates the Huawei nova 5z at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.