Huawei nova
3.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3020 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Huawei nova is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 3020 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Huawei nova at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - CAN-L01L11 , HSDPA 800 / 850 / 2100 - CAN-L02L12 , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - CAN-L03L13 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) - CAN-L01L11 , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) - CAN-L02L12 , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 28(700), 12(700), 17(700) - CAN-L03L13 |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 141.2 x 69.1 x 7.1 mm (5.56 x 2.72 x 0.28 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); EMUI 4.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, 1/2.9", 1.25µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Prestige Gold, Mystic Silver, Titanium Grey, Obsidian Black |
| Models | CAN-L01L11, CAN-L02L12, CAN-L03L13, CAN-L11, CAN-L01, CAN-L12, CAZ-AL10, CAZ-TL10 |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei nova released?
The Huawei nova was announced 2016, September.
What is the Huawei nova's display size?
The Huawei nova has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei nova have?
The Huawei nova comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei nova have?
The Huawei nova is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei nova have?
The Huawei nova features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Huawei nova battery capacity?
The Huawei nova has a 3020 mAh battery.
Does the Huawei nova support 5G?
No, the Huawei nova does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei nova run?
The Huawei nova runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei nova?
AppsApk's editorial team rates the Huawei nova at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.