Huawei P smart
3.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.65 inches · 1080×2160
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Huawei P smart is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.65 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Huawei P smart at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
2.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - LX1 , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / 800 - LA1 , HSDPA 850 / 900 / 2100 - LX2, LX3 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - LX1 , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800) - LA1 , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - LX2, LX3 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, December |
| Status | Available. Released 2017, December |
BODY | |
| Dimensions | 150.1 x 72.1 x 7.5 mm (5.91 x 2.84 x 0.30 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.65 inches, 82.4 cm2 (~76.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~427 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, AF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (FIG-LX1 only) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Gold, Rose Gold |
| Models | FIG-LX1, FIG-LA1, FIG-LX2, FIG-LX3, FIG-TL10, FIG-AL10 |
| Price | 188 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P smart released?
The Huawei P smart was announced 2017, December.
What is the Huawei P smart's display size?
The Huawei P smart has a 5.65 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei P smart have?
The Huawei P smart is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P smart have?
The Huawei P smart is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei P smart have?
The Huawei P smart features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei P smart battery capacity?
The Huawei P smart has a 3000 mAh battery.
Does the Huawei P smart support 5G?
No, the Huawei P smart does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P smart run?
The Huawei P smart runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei P smart?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P smart at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN