Huawei P20 lite (2019)
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 1080×2310
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei P20 lite (2019) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei P20 lite (2019) at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 159.1 x 75.9 x 8.3 mm (6.26 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 101.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2310 pixels (~398 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Quad | 16 MP, f/1.8, PDAF 8 MP, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, 27mm (wide) dedicated macro camera 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Crush Blue, Charming Red |
| Price | 308 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P20 lite (2019) released?
The Huawei P20 lite (2019) was announced 2019, June.
What is the Huawei P20 lite (2019)'s display size?
The Huawei P20 lite (2019) has a 6.4 inches display with 1080 x 2310 pixels (~398 ppi density) resolution.
How much RAM does the Huawei P20 lite (2019) have?
The Huawei P20 lite (2019) comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P20 lite (2019) have?
The Huawei P20 lite (2019) is available with 64GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Huawei P20 lite (2019) have?
The Huawei P20 lite (2019) features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Huawei P20 lite (2019) battery capacity?
The Huawei P20 lite (2019) has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei P20 lite (2019) support 5G?
No, the Huawei P20 lite (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P20 lite (2019) run?
The Huawei P20 lite (2019) runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1).
What is AppsApk's rating for the Huawei P20 lite (2019)?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P20 lite (2019) at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN