Huawei P20 lite
3.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.84 inches · 1080×2280
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Huawei P20 lite is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.84 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Huawei P20 lite at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, March |
BODY | |
| Dimensions | 148.6 x 71.2 x 7.4 mm (5.85 x 2.80 x 0.29 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.84 inches, 85.1 cm2 (~80.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~432 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM (CN/ASIA) |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/2.2, 1.0µm, PDAF 2 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 28mm (wide), 1.12µm 24 MP, f/2.0 (AL00 for India; TL00 for China)" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n (LX2/LX3) or a/b/g/n/ac (LX1/LX2J), Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (LX1 only) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro (except LX2, AL00), proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Klein Blue, Sakura Pink, Midnight Black |
| Models | NE-TL00, ANE-LX1, ANE-LX2, ANE-LX3, ANE-LX2J, ANE-AL00, ANE-L23, ANE-L22, ANE-L21, HWV32 |
| Price | 221 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P20 lite released?
The Huawei P20 lite was announced 2018, March.
What is the Huawei P20 lite's display size?
The Huawei P20 lite has a 5.84 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei P20 lite have?
The Huawei P20 lite comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P20 lite have?
The Huawei P20 lite is available with 32GB / 4GB / 64GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Huawei P20 lite have?
The Huawei P20 lite features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Huawei P20 lite battery capacity?
The Huawei P20 lite has a 3000 mAh battery.
Does the Huawei P20 lite support 5G?
No, the Huawei P20 lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P20 lite run?
The Huawei P20 lite runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei P20 lite?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P20 lite at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN