Huawei P20 Pro
5.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- DisplayOLED capacitive touchscreen · 1080×2240
- Camera40 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Huawei P20 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 40 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Huawei P20 Pro at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
7.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 155 x 73.9 x 7.8 mm (6.10 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass & aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2240 pixels, 18.7:9 ratio (~408 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 970 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP12 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4", PDAF, Laser AF, OIS, 3x optical zoom 20 MP B/W, f/1.6, 27mm (wide), 1/2.7", PDAF, Laser AF, OIS |
| Features | Leica optics, LED flash, HDR, panoram |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Leica optics |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W (58% in 30 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Models | CLT-L29C, CLT-L29, CLT-L09C, CLT-L09, CLT-AL00, CLT-AL01, CLT-TL01, CLT-AL00L, CLT-L04, HW-01K |
| Price | 531 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P20 Pro released?
The Huawei P20 Pro was announced 2018, March.
What is the Huawei P20 Pro's display size?
The Huawei P20 Pro has a OLED capacitive touchscreen display with 1080 x 2240 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei P20 Pro have?
The Huawei P20 Pro is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P20 Pro have?
The Huawei P20 Pro is available with 64GB / 6GB / 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Huawei P20 Pro have?
The Huawei P20 Pro features a 40 MP main camera. Specifications: 40 MP.
What is the Huawei P20 Pro battery capacity?
The Huawei P20 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei P20 Pro support 5G?
No, the Huawei P20 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P20 Pro run?
The Huawei P20 Pro runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei P20 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P20 Pro at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN