Huawei P20
4.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.8 inches · 1080×2240
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Huawei P20 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.8 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 3400 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Huawei P20 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 149.1 x 70.8 x 7.7 mm (5.87 x 2.79 x 0.30 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass & aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.8 inches, 84.9 cm2 (~80.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2240 pixels, 18.7:9 ratio (~429 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 970 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP12 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM , 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM (CN) |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.3", 1.55µm, PDAF, Laser AF, OIS 20 MP B/W, f/1.6, 27mm (wide), 2x lossless zoom, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 24 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Twilight, Black, Midnight Blue, Pink Gold |
| Models | EML-L29C, EML-L09C, EML-AL00 EML-TL00, EML-L29, EML-L09, EML-AL00 |
| Price | 398 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P20 released?
The Huawei P20 was announced 2018, March.
What is the Huawei P20's display size?
The Huawei P20 has a 5.8 inches display with 1080 x 2240 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei P20 have?
The Huawei P20 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P20 have?
The Huawei P20 is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Huawei P20 have?
The Huawei P20 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Huawei P20 battery capacity?
The Huawei P20 has a 3400 mAh battery.
Does the Huawei P20 support 5G?
No, the Huawei P20 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P20 run?
The Huawei P20 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei P20?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P20 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN