Huawei P30 lite
8.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.15 inches · 1080×2312
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3340 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei P30 lite is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.15 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 48 MP main camera, a 3340 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei P30 lite at 8.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Europe, Canada , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Asia |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) - Europe , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Asia , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 28(700), 66(1700/2100) - Canada |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 152.9 x 72.7 x 7.4 mm (6.02 x 2.86 x 0.29 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.15 inches, 93.6 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2312 pixels (~415 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor or 24 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 24 MP, f/2.0 or 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio (market dependent) |
| NFC | Yes - MAR-L21MEA, MAR-LX1M only |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3340 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Peacock Blue, Midnight Black, Pearl White |
| Models | MAR-LX1M, MAR-AL00, MAR-TL00, MAR-LX2, Marie-L21A, Marie-L01A, Marie-L21MEA, Marie-L22A, MAR-LX1A, MAR-LX3A |
| Price | 308 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P30 lite released?
The Huawei P30 lite was announced 2019, March.
What is the Huawei P30 lite's display size?
The Huawei P30 lite has a 6.15 inches display with 1080 x 2312 pixels (~415 ppi density) resolution.
How much RAM does the Huawei P30 lite have?
The Huawei P30 lite is available with 4 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P30 lite have?
The Huawei P30 lite is available with 128GB / 4GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Huawei P30 lite have?
The Huawei P30 lite features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Huawei P30 lite battery capacity?
The Huawei P30 lite has a 3340 mAh battery.
Does the Huawei P30 lite support 5G?
No, the Huawei P30 lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P30 lite run?
The Huawei P30 lite runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1).
What is AppsApk's rating for the Huawei P30 lite?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P30 lite at 8.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.