Huawei P30
6.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.1 inches · 1080×2340
- Camera40 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery3650 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei P30 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.1 inches display, 8 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) chipset, a 40 MP main camera, a 3650 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei P30 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat21 1400/200 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 149.1 x 71.4 x 7.6 mm (5.87 x 2.81 x 0.30 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~422 ppi density) DCI-P3 HDR10 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
MEMORY | |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 8GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4", PDAF, Laser AF, OIS, 3x optical zoom 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), PDAF, Laser AF |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, (wide), 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3650 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora, Amber Sunrise, Breathing Crystal, Black, Pearl White |
| Models | ELE-L29, ELE-L09, ELE-AL00, ELE-TL00, ELE-L04 |
| Price | 605 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P30 released?
The Huawei P30 was announced 2019, March.
What is the Huawei P30's display size?
The Huawei P30 has a 6.1 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei P30 have?
The Huawei P30 is available with 8 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P30 have?
The Huawei P30 is available with 64GB / 8GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Huawei P30 have?
The Huawei P30 features a 40 MP main camera. Specifications: 40 MP.
What is the Huawei P30 battery capacity?
The Huawei P30 has a 3650 mAh battery.
Does the Huawei P30 support 5G?
No, the Huawei P30 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P30 run?
The Huawei P30 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei P30?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P30 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN