Huawei P8 Lite (2017)
3.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Huawei P8 Lite (2017) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 12 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Huawei P8 Lite (2017) at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
1.0
display
2.0
design
4.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, January |
| Status | Available. Released 2017, January |
BODY | |
| Dimensions | 147.2 x 72.9 x 7.6 mm (5.80 x 2.87 x 0.30 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo); EMUI 9 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 655 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM (IN) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 12 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold, Blue (India) |
| Models | PRA-TL10, PRA-TL20, PRA-LA1, PRA-LX1, PRA-LX2, TAG-L21, PRA-AL00X, TAG-L32, PRA-LX3, PRA-AL00 |
| Price | 188 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P8 Lite (2017) released?
The Huawei P8 Lite (2017) was announced 2017, January.
What is the Huawei P8 Lite (2017)'s display size?
The Huawei P8 Lite (2017) has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei P8 Lite (2017) have?
The Huawei P8 Lite (2017) is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P8 Lite (2017) have?
The Huawei P8 Lite (2017) is available with 16GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei P8 Lite (2017) have?
The Huawei P8 Lite (2017) features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Huawei P8 Lite (2017) battery capacity?
The Huawei P8 Lite (2017) has a 3000 mAh battery.
Does the Huawei P8 Lite (2017) support 5G?
No, the Huawei P8 Lite (2017) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P8 Lite (2017) run?
The Huawei P8 Lite (2017) runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei P8 Lite (2017)?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P8 Lite (2017) at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.