Huawei P8
4.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2680 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Huawei P8 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2680 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Huawei P8 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
3.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - UL00 , HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 - L09 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - UL00 , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 40(2300) - L09 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 144.9 x 72.1 x 6.4 mm (5.70 x 2.84 x 0.25 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS-NEO LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow); EMUI 3.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 930 (28 nm)/ HiSilicon Kirin 935 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T628 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), 1.12µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2680 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titanium Grey, Mystic Champagne (16 GB model) , Carbon Black, Prestige Gold (64 GB model) |
| Models | GRA-UL00, GRA-L09, GRA-UL10 |
| Price | 253 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P8 released?
The Huawei P8 was announced 2015, April.
What is the Huawei P8's display size?
The Huawei P8 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei P8 have?
The Huawei P8 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P8 have?
The Huawei P8 is available with 16GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Huawei P8 have?
The Huawei P8 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei P8 battery capacity?
The Huawei P8 has a 2680 mAh battery.
Does the Huawei P8 support 5G?
No, the Huawei P8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P8 run?
The Huawei P8 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Huawei P8?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P8 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.