Huawei P8lite ALE-L04
2.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Huawei P8lite ALE-L04 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Huawei P8lite ALE-L04 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 17(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 70.6 x 7.7 mm (5.63 x 2.78 x 0.30 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); EMUI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold |
| Models | ALE-L04 |
| Price | 198 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P8lite ALE-L04 released?
The Huawei P8lite ALE-L04 was announced 2015, April.
What is the Huawei P8lite ALE-L04's display size?
The Huawei P8lite ALE-L04 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei P8lite ALE-L04 have?
The Huawei P8lite ALE-L04 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P8lite ALE-L04 have?
The Huawei P8lite ALE-L04 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei P8lite ALE-L04 have?
The Huawei P8lite ALE-L04 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei P8lite ALE-L04 battery capacity?
The Huawei P8lite ALE-L04 has a 2200 mAh battery.
Does the Huawei P8lite ALE-L04 support 5G?
No, the Huawei P8lite ALE-L04 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P8lite ALE-L04 run?
The Huawei P8lite ALE-L04 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei P8lite ALE-L04?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P8lite ALE-L04 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.