Huawei P8lite
2.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Huawei P8lite is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Huawei P8lite at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 70.6 x 7.7 mm (5.63 x 2.78 x 0.30 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow); EMUI 3.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 620 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 27mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold |
| Models | ALE-L21, ALE-L02, hi6210sft, ALE-L23, ALE-UL00 |
| Price | 187 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P8lite released?
The Huawei P8lite was announced 2015, April.
What is the Huawei P8lite's display size?
The Huawei P8lite has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei P8lite have?
The Huawei P8lite comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P8lite have?
The Huawei P8lite is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei P8lite have?
The Huawei P8lite features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei P8lite battery capacity?
The Huawei P8lite has a 2200 mAh battery.
Does the Huawei P8lite support 5G?
No, the Huawei P8lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P8lite run?
The Huawei P8lite runs Android 5.0 (full: Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Huawei P8lite?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P8lite at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN