Huawei P8max
2.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.8 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4360 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Huawei P8max is a smartphone announced 2015. Key specs include a 6.8 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4360 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Huawei P8max at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 182.7 x 93 x 6.8 mm (7.19 x 3.66 x 0.27 in) |
| Weight | 228 g (8.04 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.8 inches, 125.9 cm2 (~74.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.2/5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow); EMUI |
| Chipset | HiSilicon Kirin 935 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T628 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| Single | 5 MP |
| Dual | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4360 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Luxurious Gold, Mystic Champagne, Titanium Grey |
| Models | DAV-701L, P8max |
| Price | 441 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P8max released?
The Huawei P8max was announced 2015, April.
What is the Huawei P8max's display size?
The Huawei P8max has a 6.8 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei P8max have?
The Huawei P8max comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P8max have?
The Huawei P8max is available with 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei P8max have?
The Huawei P8max features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei P8max battery capacity?
The Huawei P8max has a 4360 mAh battery.
Does the Huawei P8max support 5G?
No, the Huawei P8max does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P8max run?
The Huawei P8max runs Android 5.0 (full: Android 5.0.2/5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Huawei P8max?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P8max at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN