Huawei P9 lite
4.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Huawei P9 lite is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Huawei P9 lite at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 146.8 x 72.6 x 7.5 mm (5.78 x 2.86 x 0.30 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); EMUI 4.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 650 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (L31, L21 only) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold |
| Models | VNS-L31, VNS-L21, VNS-L22, VNS-L23, VNS-L53, VNS-AL00, VNS-L62 |
| Price | 231 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P9 lite released?
The Huawei P9 lite was announced 2016, April.
What is the Huawei P9 lite's display size?
The Huawei P9 lite has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei P9 lite have?
The Huawei P9 lite is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P9 lite have?
The Huawei P9 lite is available with 16GB / 2GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei P9 lite have?
The Huawei P9 lite features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei P9 lite battery capacity?
The Huawei P9 lite has a 3000 mAh battery.
Does the Huawei P9 lite support 5G?
No, the Huawei P9 lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P9 lite run?
The Huawei P9 lite runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei P9 lite?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P9 lite at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.