Huawei P9
4.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Huawei P9 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 12 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Huawei P9 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
6.0
camera
5.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only , HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 ) |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 145 x 70.9 x 7 mm (5.71 x 2.79 x 0.28 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS-NEO LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.9 cm2 (~72.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~423 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); EMUI 4.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 955 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM (EVA-L19/EVA-L09), 64GB 4GB RAM (EVA-L29) |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF 12 MP B/W, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes (EVA-L09 only) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 44% in 30 min |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ceramic White, Haze Gold, Rose Gold, Titanium Grey, Mystic Silver, Prestige Gold, Red, Blue |
| Models | EVA-L09, EVA-L19, EVA-L29, EVA-AL10, EVA-TL00, EVA-AL00, EVA-DL00 |
| Price | 375 |
● Questions about this phone
When was the Huawei P9 released?
The Huawei P9 was announced 2016, April.
What is the Huawei P9's display size?
The Huawei P9 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei P9 have?
The Huawei P9 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P9 have?
The Huawei P9 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei P9 have?
The Huawei P9 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Huawei P9 battery capacity?
The Huawei P9 has a 3000 mAh battery.
Does the Huawei P9 support 5G?
No, the Huawei P9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P9 run?
The Huawei P9 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei P9?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P9 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.