Huawei U8687 Cronos
2.1/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- BatteryRemovable Li-Ion battery
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The Huawei U8687 Cronos is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.5 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 3.15 MP main camera, and runs Android 4.0. AppsApk rates the Huawei U8687 Cronos at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
3.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - USA model |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, November. Released 2013, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 117.1 x 62 x 12.5 mm (4.61 x 2.44 x 0.49 in) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225A Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB /512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 55 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei U8687 Cronos released?
The Huawei U8687 Cronos was announced 2013, November. Released 2013, November.
What is the Huawei U8687 Cronos's display size?
The Huawei U8687 Cronos has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the Huawei U8687 Cronos have?
The Huawei U8687 Cronos is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei U8687 Cronos have?
The Huawei U8687 Cronos features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
Does the Huawei U8687 Cronos support 5G?
No, the Huawei U8687 Cronos does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei U8687 Cronos run?
The Huawei U8687 Cronos runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the Huawei U8687 Cronos?
AppsApk's editorial team rates the Huawei U8687 Cronos at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.