Huawei Y3 (2018)
3.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2280 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Huawei Y3 (2018) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2280 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Huawei Y3 (2018) at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 145.1 x 73.7 x 9.5 mm (5.71 x 2.90 x 0.37 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6737M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2280 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, White, Gray |
| Models | CAG-L02, CAG-L22, CAG-L23, CAG-L03 |
| Price | 99 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y3 (2018) released?
The Huawei Y3 (2018) was announced 2018, May.
What is the Huawei Y3 (2018)'s display size?
The Huawei Y3 (2018) has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y3 (2018) have?
The Huawei Y3 (2018) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y3 (2018) have?
The Huawei Y3 (2018) is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y3 (2018) have?
The Huawei Y3 (2018) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei Y3 (2018) battery capacity?
The Huawei Y3 (2018) has a 2280 mAh battery.
Does the Huawei Y3 (2018) support 5G?
No, the Huawei Y3 (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y3 (2018) run?
The Huawei Y3 (2018) runs Android 8.0 (full: Android 8.0 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y3 (2018)?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y3 (2018) at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.