Huawei Y300II
2.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1730 mAh
- OSFirefox OS
Sponsored
The Huawei Y300II is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz chipset, a 5 MP main camera, and a 1730 mAh battery. AppsApk rates the Huawei Y300II at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
1.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, Q2 |
| Status | Available. Released 2014, Q2 |
BODY | |
| Dimensions | 124.5 × 63.8 × 11.2 mm"; |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Firefox OS |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB / 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1730 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 176 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y300II released?
The Huawei Y300II was announced 2014, Q2.
What is the Huawei Y300II's display size?
The Huawei Y300II has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Huawei Y300II have?
The Huawei Y300II is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y300II have?
The Huawei Y300II features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei Y300II battery capacity?
The Huawei Y300II has a 1730 mAh battery.
Does the Huawei Y300II support 5G?
No, the Huawei Y300II does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Y300II run?
The Huawei Y300II runs Firefox OS.
What is AppsApk's rating for the Huawei Y300II?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y300II at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.