Huawei Y360
4.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1730 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Huawei Y360 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1730 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Huawei Y360 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
7.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 122.6 x 63.8 x 10.9 mm (4.83 x 2.51 x 0.43 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~56.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 1730 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Y360-U61, Y360-U23, Y360-U31, Y360-U82, Y360-U72, Y360-U93 |
| Price | 99 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y360 released?
The Huawei Y360 was announced 2015, March.
What is the Huawei Y360's display size?
The Huawei Y360 has a 4.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the Huawei Y360 have?
The Huawei Y360 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y360 have?
The Huawei Y360 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei Y360 battery capacity?
The Huawei Y360 has a 1730 mAh battery.
Does the Huawei Y360 support 5G?
No, the Huawei Y360 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Y360 run?
The Huawei Y360 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y360?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y360 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN