Huawei Y3II
2.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Huawei Y3II is a smartphone announced 2016. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 - 4G model chipset, a 5 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Huawei Y3II at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) , LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) - India |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 134.2 x 66.7 x 9.9 mm (5.28 x 2.63 x 0.39 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); EMUI 3.1 |
| Chipset | Mediatek MT6735M - 4G model , Mediatek MT6582M - 3G model |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 - 4G model Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 - 3G model |
| GPU | Mali-T720MP2 - 4G model Mali-400MP2 - 3G model |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Obsidian Black, Arctic White, Sand Gold, Rose Pink, Sky Blue |
| Models | Obsidian Black, Arctic White, Sand Gold, Rose Pink, Sky Blue |
| Price | 88 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y3II released?
The Huawei Y3II was announced 2016, April.
What is the Huawei Y3II's display size?
The Huawei Y3II has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y3II have?
The Huawei Y3II comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y3II have?
The Huawei Y3II is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y3II have?
The Huawei Y3II features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei Y3II battery capacity?
The Huawei Y3II has a 2100 mAh battery.
Does the Huawei Y3II support 5G?
No, the Huawei Y3II does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y3II run?
The Huawei Y3II runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y3II?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y3II at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.