Huawei Y5 (2017)
2.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Huawei Y5 (2017) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Huawei Y5 (2017) at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, April |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 143.8 x 72 x 8.4 mm (5.66 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); EMUI 4.1 |
| Chipset | Mediatek MT6737T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Pink, Blue, White, Gray |
| Models | MYA-L03, MYA-L23, MYA-L02, MYA-L22, MYA-U29, MYA-L13 |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y5 (2017) released?
The Huawei Y5 (2017) was announced 2017, April.
What is the Huawei Y5 (2017)'s display size?
The Huawei Y5 (2017) has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y5 (2017) have?
The Huawei Y5 (2017) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y5 (2017) have?
The Huawei Y5 (2017) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y5 (2017) have?
The Huawei Y5 (2017) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei Y5 (2017) battery capacity?
The Huawei Y5 (2017) has a 3000 mAh battery.
Does the Huawei Y5 (2017) support 5G?
No, the Huawei Y5 (2017) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y5 (2017) run?
The Huawei Y5 (2017) runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y5 (2017)?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y5 (2017) at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN