Huawei Y5 (2019)
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.71 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3020 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei Y5 (2019) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.71 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3020 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei Y5 (2019) at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 147.1 x 70.8 x 8.5 mm (5.79 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.71 inches, 81.4 cm2 (~78.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.8, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM Radio |
| NFC | Yes (market/region dependent) - AMN-LX1 only |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Modern Black, Sapphire Blue, Amber Brown |
| Models | AMN-LX9, AMN-LX1, AMN-LX2, AMN-LX3 |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y5 (2019) released?
The Huawei Y5 (2019) was announced 2019, April.
What is the Huawei Y5 (2019)'s display size?
The Huawei Y5 (2019) has a 5.71 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y5 (2019) have?
The Huawei Y5 (2019) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y5 (2019) have?
The Huawei Y5 (2019) is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y5 (2019) have?
The Huawei Y5 (2019) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Y5 (2019) battery capacity?
The Huawei Y5 (2019) has a 3020 mAh battery.
Does the Huawei Y5 (2019) support 5G?
No, the Huawei Y5 (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y5 (2019) run?
The Huawei Y5 (2019) runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y5 (2019)?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y5 (2019) at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN