Huawei Y5 lite (2018)
6.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3020 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Huawei Y5 lite (2018) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.45 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 3020 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Huawei Y5 lite (2018) at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 146.5 x 70.9 x 8.3 mm (5.77 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition); EMUI 8 |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Yes, with A-GPS, GLONASS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Models | DRA-LX5 |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y5 lite (2018) released?
The Huawei Y5 lite (2018) was announced 2018, December.
What is the Huawei Y5 lite (2018)'s display size?
The Huawei Y5 lite (2018) has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y5 lite (2018) have?
The Huawei Y5 lite (2018) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y5 lite (2018) have?
The Huawei Y5 lite (2018) is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y5 lite (2018) have?
The Huawei Y5 lite (2018) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei Y5 lite (2018) battery capacity?
The Huawei Y5 lite (2018) has a 3020 mAh battery.
Does the Huawei Y5 lite (2018) support 5G?
No, the Huawei Y5 lite (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y5 lite (2018) run?
The Huawei Y5 lite (2018) runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y5 lite (2018)?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y5 lite (2018) at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.