Huawei Y560
4.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Huawei Y560 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Huawei Y560 at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
5.0
design
3.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 135.9 x 67.7 x 10 mm (5.35 x 2.67 x 0.39 in) |
| Weight | 141.5 g (5.01 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~60.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); EMUI Lite 3.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Pink, Blue |
| Models | Y560-U02, Y560-L01, Y560-L02 |
| Price | 121 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y560 released?
The Huawei Y560 was announced 2015, June.
What is the Huawei Y560's display size?
The Huawei Y560 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y560 have?
The Huawei Y560 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y560 have?
The Huawei Y560 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y560 have?
The Huawei Y560 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei Y560 battery capacity?
The Huawei Y560 has a 2000 mAh battery.
Does the Huawei Y560 support 5G?
No, the Huawei Y560 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y560 run?
The Huawei Y560 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y560?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y560 at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.