Huawei Y5II
4.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Huawei Y5II is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 - 4G model chipset, a 8 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Huawei Y5II at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
6.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 143.8 x 72 x 8.9 mm (5.66 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); EMUI 3.1 |
| Chipset | Mediatek MT6735P (28 nm) - 4G model , Mediatek MT6582 - 3G model |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 - 4G model Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 - 3G model |
| GPU | Mali-T720MP2 - 4G model Mali-400MP2 - 3G model |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | LED flash |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Obsidian Black, Arctic White, Sand Gold, Rose Pink, Sky Blue |
| Models | CUN-U29, CUN-U19, CUN-U09, CUN-L21, CUN-L22, CUN-L01, CUN-L02, CUN-L03, CUN-L33, CUN-L23 |
| Price | 121 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y5II released?
The Huawei Y5II was announced 2016, April.
What is the Huawei Y5II's display size?
The Huawei Y5II has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y5II have?
The Huawei Y5II comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y5II have?
The Huawei Y5II is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y5II have?
The Huawei Y5II features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei Y5II battery capacity?
The Huawei Y5II has a 2200 mAh battery.
Does the Huawei Y5II support 5G?
No, the Huawei Y5II does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y5II run?
The Huawei Y5II runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y5II?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y5II at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN