Huawei Y6 (2017)
2.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Huawei Y6 (2017) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Huawei Y6 (2017) - Full phone specifications chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Huawei Y6 (2017) at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 143.8 x 72 x 8.4 mm (5.66 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); EMUI 4.1 |
| Chipset | Mediatek MT6737T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Gold, Gray |
| Models | MYA-AL10, MYA-TL10, MYA-L03/L23, MYA-L02/L22, MYA-L11, MYA-L41 |
| Price | 154 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y6 (2017) released?
The Huawei Y6 (2017) was announced 2017, May.
What is the Huawei Y6 (2017)'s display size?
The Huawei Y6 (2017) has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y6 (2017) have?
The Huawei Y6 (2017) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y6 (2017) have?
The Huawei Y6 (2017) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y6 (2017) have?
The Huawei Y6 (2017) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Y6 (2017) battery capacity?
The Huawei Y6 (2017) has a 3000 mAh battery.
Does the Huawei Y6 (2017) support 5G?
No, the Huawei Y6 (2017) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y6 (2017) run?
The Huawei Y6 (2017) runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y6 (2017)?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y6 (2017) at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.