Huawei Y625
2.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Huawei Y625 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Huawei Y625 at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
1.0
display
3.0
design
2.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSDPA 900 / 2100 |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 72.6 x 9.6 mm (5.59 x 2.86 x 0.38 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); EMUI Lite 2.3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8212 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Y625-U32, Y625-U21, Y625-U51 |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y625 released?
The Huawei Y625 was announced 2015, April.
What is the Huawei Y625's display size?
The Huawei Y625 has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y625 have?
The Huawei Y625 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y625 have?
The Huawei Y625 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y625 have?
The Huawei Y625 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei Y625 battery capacity?
The Huawei Y625 has a 2000 mAh battery.
Does the Huawei Y625 support 5G?
No, the Huawei Y625 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Y625 run?
The Huawei Y625 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y625?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y625 at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.