Huawei Y635
5.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Huawei Y635 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Huawei Y635 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
6.0
camera
6.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 144 x 72.9 x 10.2 mm (5.67 x 2.87 x 0.40 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); EMUI 3 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB /1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Y635-L21, Y635-L01, Y635-L03 |
| Price | 154 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y635 released?
The Huawei Y635 was announced 2015, March.
What is the Huawei Y635's display size?
The Huawei Y635 has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y635 have?
The Huawei Y635 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y635 have?
The Huawei Y635 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y635 have?
The Huawei Y635 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei Y635 battery capacity?
The Huawei Y635 has a 2000 mAh battery.
Does the Huawei Y635 support 5G?
No, the Huawei Y635 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y635 run?
The Huawei Y635 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y635?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y635 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.