Huawei Y6II Compact
3.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Huawei Y6II Compact is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Huawei Y6II Compact at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 143.8 x 72 x 8.9 mm (5.66 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow); EMUI 3.1 |
| Chipset | Mediatek MT6735 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold |
| Models | LYO-L21, LYO-L01, CAM-L21 |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y6II Compact released?
The Huawei Y6II Compact was announced 2016, September.
What is the Huawei Y6II Compact's display size?
The Huawei Y6II Compact has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y6II Compact have?
The Huawei Y6II Compact comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y6II Compact have?
The Huawei Y6II Compact is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y6II Compact have?
The Huawei Y6II Compact features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Y6II Compact battery capacity?
The Huawei Y6II Compact has a 2200 mAh battery.
Does the Huawei Y6II Compact support 5G?
No, the Huawei Y6II Compact does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y6II Compact run?
The Huawei Y6II Compact runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y6II Compact?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y6II Compact at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.