Huawei Y7 (2018)
5.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.99 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Huawei Y7 (2018) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.99 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Huawei Y7 (2018) at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 158.3 x 76.7 x 7.8 mm (6.23 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~76.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (LDN-L01 only) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Models | LDN-L01, LDN-LX3 |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y7 (2018) released?
The Huawei Y7 (2018) was announced 2018, March.
What is the Huawei Y7 (2018)'s display size?
The Huawei Y7 (2018) has a 5.99 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y7 (2018) have?
The Huawei Y7 (2018) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y7 (2018) have?
The Huawei Y7 (2018) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y7 (2018) have?
The Huawei Y7 (2018) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Y7 (2018) battery capacity?
The Huawei Y7 (2018) has a 3000 mAh battery.
Does the Huawei Y7 (2018) support 5G?
No, the Huawei Y7 (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y7 (2018) run?
The Huawei Y7 (2018) runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y7 (2018)?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y7 (2018) at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.